Olvasmányok, gondolatok, hangulatok

Bábeli könyvtár

Bábeli könyvtár

A radiális és tangenciális energiáról Foucault ürügyén

2018. július 20. - Lexa56

Foucault „A tudás archeológiájában” (is) hangsúlyozza, hogy fölösleges azon diskurzusok és rendszerezési sémák mögött, amelyeket pl. az őrület, az orvoslás, a természettan, az univerzális nyelvtan vagy a gazdaság elmélete kapcsán felfedezett, valamilyen fajta „preegzisztens” gondolatot, valóságot…

Tovább

Foucault ön-élveboncolása a „Tudás archeológiájában”

Évekkel ezelőtt már egyszer elolvastam Foucaultnak ezt a könyvét is, de kicsit bosszantott, hogy rengeteget foglalkozik azzal, hogy mindentől és mindenkitől elhatárolódjon és részletesen leírja, hogy mit NEM mond, miről NEM beszél. Ezzel az erővel többet írhatott volna arról, amit mondani akar.…

Tovább

A prófétai hivatás népszerűtlenségéről - Jeremiást olvasgatva

Az elmúlt hetek (pozitív értelmű) „hordaléka”. (Szinte csak idézet, kommentár nem kell hozzá, csak néhány szót szúrtam csak be dőlt betűvel. Az egész csak történelem, a mai valósággal való minden átfedés csak a véletlen terméke lehet …). Az idézetek a Károli fordításból vannak. Isten az elején…

Tovább

Jézus tanítása és az úgynevezett „keresztény kultúra”

Ennek a posztnak a megírásához az apropót az adta, hogy az interneten véletlenül rábukkantam egy gyakorlatilag elfeledett (tulajdonképpen soha nem jól ismert) magyar filozófus, Fitos Vilmos: A kétféle gondolat bölcselete c. könyvének második kötetére (amelynek alcíme a Jézusi gondolat), amelyet a…

Tovább
süti beállítások módosítása